НЕЗАЛЕЖНЕ ТЕСТУВАННЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ-2023: ОПРИЛЮДНЕНО ЗВІТ

Український центр оцінювання якості освіти підготував офіційний звіт про проведення незалежного тестування фахових знань і вмінь педагогічних працівників у 2023 році.  З ним можна ознайомитися в підрозділі «Звіти/дані» розділу «Сертифікація педагогічних працівників».

У звіті подано інформацію про реєстраційну базу учасників, успішність проходження незалежного тестування в розрізі різних характеристик учасників, основні відомості про зміст і структуру тестів незалежного тестування та психометричні характеристики тестових завдань. Крім того, фахівці Українського центру підготували змістовий аналіз окремих завдань тестів, використаних у 2023 році.

Нагадаємо, що у 2023 році сертифікацію вчителів початкової школи проводили вп’яте, а вчителів мовно-літературної й математичної освітніх галузей — уперше як пілотування. Цьогоріч участь у сертифікації педагогічних працівників могли взяти не більш ніж 1500 учителів початкової школи та не більш ніж по 500 учителів математики і вчителів української мови і літератури, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту базової середньої освіти. 

Для участі в сертифікації у 2023 році зареєструвалися 1386 учителів початкової школи, 447 учителів математики та 456 учителів української мови і літератури. З них успішно пройшли незалежне тестування й були допущені до участі в наступному етапі сертифікації 921 учитель початкової школи, 180 учителів математики та 398 учителів української мови і літератури.

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним, а саме із:
1) незалежного тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти);
2) самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи);
3) вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи).

До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній.
Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 01 грудня 2023 року № 1464 «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2024 році» (далі - наказ) визначено категорії педагогічних працівників, які можуть пройти сертифікацію у 2024 році, зокрема :
- учителі початкових класів;
- учителі математики, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти;
- учителі української мови і літератури, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти;
- учителі навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» (всесвітньої історії, вступу до історії України та громадянської освіти, громадянської освіти, історії України, основ правознавства, курсів «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна і світ», «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти»).
Цим же наказом визначено граничну кількість педагогічних працівників, які можуть зареєструватися для проходження сертифікації.